IT

Windows 2000

www.liniawz.pl

Windows 2000 to system operacyjny wyprodukowany przez firmę Microsoft. System ten może pochwalić się wielozadaniowością oraz wielowątkowością. Zalicza się go do systemów o jąrach hybrydowych. Jego premiera miała miejsce w lutym 2000 roku.

System Windows 2000 dostępny jest w czterech edycjach. Są to edycje Professional, Server, Datacenter Server, a także Advanced Server. Wersje te przeznaczone są do różnych użytkowników, ale współdzielą zestaw istotnych funkcji. Microsoft promował Windows 2000 jako najbardziej bezpieczną wersję Windowsa.

System składa się z warstwy przestrzeni użytkownika oraz z warstwy przestrzeni jądra. Microsoft próbował stworzyć system operacyjny, który byłby oparty na technologii NT, ale dla użytkowników domowych. Windows 2000 mógł pochwalić się nowymi funkcjami. Do ulepszeń należał poprawiony interfejs użytkownika, który ułatwiał pracę z systemem.

Windows 2000 cechował się także ulepszonym modelem tworzenia sterowników, a także obsługą USB. Jednak niektóre z programów, które zostały napisane dla Windows 9x nie chciały współpracować s wersją 2000.