IT

Tim Berners-Lee

Dziś większość z nas nie wyobraża sobie codzienności bez Internetu. To właśnie za jego pośrednictwem utrzymujemy kontakty prywatne i osobiste, robimy zakupy, a nawet pracujemy Wszystko to nie byłoby jednak możliwe bez Timothy’ego Bernesa-Lee, czyli prekursora usługi WWW. Brytyjski programista rozpoczął swoją karierę tworząc własny komputer.

Udało mu się to poprzez zlutowanie bramek TTL, procesora M68000 oraz dołączenia do tego starego odbiornika telewizyjnego. Berners-Lee równolegle powiększał również swoje doświadczenie programistyczne. Zanim przystąpił do tworzenia usługi WWW, pracował jako konsultant dla CERN.

Tam opracował program służący do przechowywania danych, który korzystał z wielu wewnętrznych powiązań. Ta praca brytyjskiego programisty nigdy nie doczekała się publikacji, ale stanowiła inspirację dla idei WWW. Prace Tima Bernersa-Lee były wielokrotnie doceniane, a on sam za swój wkład w rozwój Internetu otrzymał tytuł Rycerza Orderu Imperium Brytyjskiego, czyli jeden z najwyższych stopni szlachectwa.