Różne rodzaje znanej lutownicy

Lutownica to przyrząd z którym większość ludzi spotyka się po raz pierwszy już w szkole – często na zajęciach techniki pokazuje się uczniom, jak działa takie narzędzie i jak można je wykorzystywać, jednak po opuszczeniu murów szkoły nie każdy ma okazję korzystać z tego przyrządu. Lutownica za pomocą specjalnej kolby i grota służy, jak sama nazwa wskazuje, do lutowania, czyli łączenia za pomocą specjalnej spoiwa (lutu).

Wyróżniamy kilka rodzajów lutownic. Wypalarka lutownica służy na przykład do zdobienia przedmiotów z drewna, wypalania wzorów, rysunków na praktycznie wszystkich produktach użytku domowego.

Ma więc także swoją drugą, artystyczną stronę. W budownictwie natomiast spotykamy głównie lutownice transformatorowe, służące do lutowania przewodów elektronicznych lub łączenia drobnych, metalowych elementów.

Lutownica grzałkowa charakteryzuje się natomiast posiadaniem specjalnej grzałki, która rozgrzewa grot, służy również przede wszystkim do pracy nad przewodami elektronicznymi. Gazowe lutownice posiadają natomiast specjalny palnik, nadający się do użytku w sezonie zarówno letnim, jak i zimowym, można dzięki temu zimą wspomóc odmrażanie, zalutować rury, a nawet usunąć farbę.