IT

Krótki przegląd systemów operacyjnych

System operacyjnych jest rodzajem oprogramowania, które jest niezbędne przy pracy z komputerem. Umożliwia on komunikację użytkownika z komputerem, a także komputera z innymi urządzeniami. Bez systemu operacyjnego komputer nie jest w stanie pracować. Dokonujemy podziału na różne systemy.

Wśród systemów operacyjnych możemy wyróżnić systemy jednoprogramowe, wieloprogramowe oraz wielodostępne. Typ jednoprogramowy pozwala na pracę w jednym, bieżącym programie. Tak działa system DOS. Z kolei rodzaj wieloprogramowy, np.

system Windows, umożliwia pracę w wielu działających naraz programach. Systemy wielodostępne udostępniają równocześnie kilku użytkownikom wiele działających programów, tak jak system Linux. Warto wiedzieć, że podstawą systemu Windows jest właśnie system DOS. DOS jest produktem Microsoftu, dlatego często możemy spotkać się z nazwą MS-DOS.

Praca z tym systemem opiera się na wydawaniu poleceń przy pomocy klawiatury. W przypadku Windowsa mamy do czynienia z rozbudowanym interfejsem graficznym, który pozwala na wyświetlanie prostych obrazków na ekranie monitora.