Konstrukcje z betonu – co i jak?

www.pixel-reklamy.pl

Beton to materiał powszechnie wykorzystywany w różnych gałęziach budownictwa – od małych form architektury miejskiej, przez budowę domów, po budownictwo na wielką skalę, obejmujące między innymi drogi i mosty, trasy metra czy stadiony. Konstrukcje uzyskane z jego wykorzystaniem stanowią podstawę wielu projektów – mimo że nastąpił już duży postęp w technologii, ten prosty i trwały materiał wydaje się wciąż idealny do większości zastosowań.

W przypadku, gdy trzeba wzmocnić jego wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, konstrukcje z betonu są wspomagane stalowymi prętami. Jest to tak zwana konstrukcja żelbetowa, posiadająca liczne zalety – między innymi dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i ogień, tanie koszty eksploatacji i twardość.

Niestety nie jest ona idealna – tworzenie budowli z wykorzystaniem żelbetu jest pracochłonne, a tego typu konstrukcja form wtryskowych są bardzo ciężkie. Innym rodzajem konstrukcji betonowej jest konstrukcja sprężona, w którą wprowadza się celowo siły mające przeciwdziałać ściskaniu i rozciąganiu, będącym efektem obciążeń.