Jak zabezpieczyć budowę przed mrozem i śniegiem?

fornir

Rozpoczynając budowę musimy być przygotowani na to, że w konkretnych sytuacjach trzeba będzie podjąć odpowiednie kroki mające na celu jej zabezpieczenie. Dotyczy to chociażby zimowej pory roku. I tak, w przypadku robót ziemnych lub prac nad fundamentami warto jest przesunąć je po prostu na wiosnę, natomiast jeśli już zaczęliśmy wykopy to należy je zabezpieczyć, na przykład warstwą styropianu.

W przypadku fundamentów trzeba już na samym początku pomyśleć o tym, że zima i mrozy mogą nas bardzo szybko zaskoczyć i skorzystać z materiałów, które są mrozoodporne – w ten sposób znacząco zwiększymy odporność fundamentów. Ale to nie wszystko, bo ochrony przed śniegiem czy mrozem wymagają także inne elementy naszego domu. Dotyczy to choćby dachu – jeśli jest to należy go zabezpieczyć za pomocą desek czy płyt wodoodpornych, natomiast jeżeli więźby dachowej nie ma jeszcze wcale to koniecznością jest przykrycie stropu w taki sposób, aby intensywne opady deszczu czy wysoki mróz niczego nie uszkodziły.

O czym pamiętać, zabezpieczając budowę zimą?

Niezwykle ważne jest również zabezpieczenie okien i drzwi, a więc zasłonięcie wszelkich zewnętrznych otworów naszego budynku. Tylko tak będziemy mogli ochronić dom przed śniegiem, a posłużą nam w tym na przykład deski, cegły czy pustaki oraz folia ochronna. W przypadku zamontowanych już okien, na zimę powinny zostać one rozszczelnione, gdyż w ten sposób możliwa będzie wentylacja budynku.

Trzeba oczywiście przy tym wszystkim pamiętać, że zostawiając plac budowy na zimę może być on pokusą dla. nieproszonych gości, dlatego też bardzo ważne jest zabezpieczyć się nie tylko przed śniegiem czy mrozem, ale także przed złodziejami, którzy mogą tylko czekać na taką okazję. Dobrym pomysłem będzie więc ogrodzenie placu budowy, do czego powinniśmy przystąpić już na starcie prac budowlanych.