IT

Internet – jak to się wszystko zaczęło?

Jak często ma to miejsce, trudno doszukiwać się początków Internetu w jednej konkretnej dacie, bo wiadomo, że nie powstał on z dnia na dzień. Opowieść o jego historii można jednak zacząć od jesieni roku 1969, kiedy to na amerykańskich uniwersytetach zainstalowano pierwsze węzły sieci ARPANET.

Ten eksperyment naukowy, bo tak trzeba go nazwać, finansowany przez ARPA, czyli agencję zajmującą się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojska. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie sieci, która dawała możliwość komunikowania się na odległość nawet wtedy, kiedy jej część uległaby zniszczeniu.

Jak łatwo się domyślić, chodziło tutaj o dowodzenie w czasie wojny, a konkretnie podczas wojny z użyciem broni nuklearnej. W tamtym okresie miał miejsce jeden z największych zimnowojennych kryzysów, podczas którego użycie bomby jądrowej stanowiło jak najbardziej realne zagrożenie.

Na całe szczęście, nie doszło do takiej sytuacji, a stworzone wówczas zalążki Internetu były bardzo poważnym krokiem w kierunku zaprojektowania jego dzisiejszej postaci.