Fotowoltaika

Fotowoltaika to nauka, której obszarem zainteresowania jest przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Wytwarza ona prąd elektryczny z promieniowania słonecznego, wykorzystując zjawisko fotowoltaiczne.

Fotowoltaika ma dodatnie oddziaływanie na środowisko naturalne i gospodarkę. Tam gdzie ekologia wygrywa z ekonomią, stosuje się metody fotowoltaiczne do wytwarzania prądu elektrycznego.

Dodatkowym atutem jest fakt, że jest to źródło bardzo praktyczne. Jest dostępne wszędzie tam, gdzie świeci słońce.

Fotowoltaika rozwija się bardzo dynamicznie. W 2006 roku było zainstalowanych 1 581 metrów kwadratowych paneli słonecznych.

W 2011 roku było ich już 27 650 metrów kwadratowych. Szacuje się, że do 2030 roku 31 procent całej energii na świecie będzie produkowane właśnie z promieniowania słonecznego.

Z uwagi na to, że jest to ekologiczne, niezawodne i niewyczerpane źródło energii , montaż fotowoltaiki będzie zyskiwać na popularności, a sama technologia rozwijać się w niesamowitym tempie. Jednym ze światowych propagatorów fotowoltaiki jest Elon Musk – miliarder, który stworzył PayPala, Tesle i SpaceX.