Dom na działce rolnej?

Gdy chcesz postawić nowy dom mieszkalny, oczywiście potrzebujesz działki, na której budynek może powstać. Ziemię możesz kupić lub wykorzystać działkę, którą już posiadasz. Jednak nie na każdym terenie można stawiać nowe budynki.

Kluczowy jest tutaj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli gmina uznaje, że dana ziemia jest terenem rolnym, nie można na niej postawić domu. Przynajmniej dopóki grunt nie zostanie odrolniony.

Abu odrolnić działkę musisz udać się do gminnego wydziału geodezji i gospodarki przestrzennej. Tam grunt zostanie wyłączony z produkcji rolnej i przekształcony na działkę budowlaną. Będziesz jednak musiał poczekać na decyzję w tej sprawie od starostwa.

Ponadto, aby działka mogła stać się działką budowlaną, musi spełniać szereg wymogów. Jednym z najważniejszych jest możliwość stworzenia dojazdu. Działka musi znajdować się przy drodze dojazdowej lub też trzeba wyznaczyć dojazd w ramach samej działki.

Alternatywą jest tzw. budowa siedliskowa. Aby skorzystać z tej możliwości trzeba posiadać gospodarstwo rolne.

Minimalny obszar, który pozwala na budowę w ramach zabudowy siedliskowej to 1 ha. Jedna i nie zawsze budowa jest możliwa. Jeśli gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzeni, może się okazać, że 1 ha to za mało, by dostać pozwolenie na budowę.

Z reguły jednak formalności przy budowie siedliskowej zajmują mniej czasu niż standardowe odrolnienie gruntu, dlatego będąc rolnikiem warto wziąć pod uwagę tę możliwość, przed wybraniem się do urzędu.