Budownictwo na wielką skalę w Polsce

www.uks.olsztyn.pl

Rozwój gospodarczy każdego kraju sprawia, że coraz częściej podejmowane są dalekosiężne, wysokobudżetowe inwestycje, zwłaszcza z zakresu budownictwa. Buduje się coraz więcej dróg i autostrad, rozwija się infrastrukturę komunikacji publicznej, powstają również obiekty użyteczności publicznej – dworce, centra handlowe, parki.

Wraz ze wzrostem demograficznym, buduje się liczne osiedla, wieżowce i apartamentowce, a także biurowce dla rozwijającej się przedsiębiorczości. Polska, jako państwo o wciąż rozwijającej się gospodarce, również doświadcza rozwoju budownictwa na wielką skalę.

Wiąże się to oczywiście z postępem nauki i technologii, z tworzeniem nowych materiałów oraz badaniem tych już powstałych. Mimo to, nie ma wciąż zastępnika dla betonu, którego rola jako podstawowego materiału do budowy domów oraz innych obiektów wciąż jest nieoceniona.

Najczęściej buduje się za pomocą konstrukcji żelbetowych, powstałych z betonu wzmocnionego prętami stalowymi. Taka konstrukcja przydaje się do budowy mostów i estakad, a także dworców, stacji metra i innych rozbudowanych, nowoczesnych infrastruktur komunikacyjnych.